Saimaan ammattikorkeakoulusta vuonna 2009 valmistuneiden kuvataiteilijoiden yhteisnäyttely.
Valssaamolle rakentuu maalausten, valokuvien, veistosten, installaatioiden ja grafiikantöiden muodostama kokonaisuus. Neljäntoista taiteilijan töiden joukossa nämä määritteiden rajat venyvät, lähes rikkoutuvat. Tekniikat ja käsitteet lainaavat toisiltaan.
Taiteilijoiden teemat lähestyvät ihmisyyttä eri käsittelytapojen kautta. Niin inhimillisyyden etsintänä kuin sen eri puolien tutkimisena. Samankaltaisuuden kuvauksina, miten toinen muuttuu toiseksi, samankaltaiseksi kuin toinen. Mitä kautta minä sijoitun tähän hetkeen. Mikä lähiössä pelottaa ja mistä löytyy sisäinen rauha.
Osallistujat: Hannele Aho, Tarja Ahokainen, Tuulia Iso-Tryykäri, Jaana Kangashaka, Laura Karjalainen, Maria Koponen, Saija Koponen, Sinikka Kosonen, Iiris-Lilja Kuosmanen, Jarkko Liutu, Janne Manerus, Lada Muurikka, Tuija Teiska, Ville Tonttila