Utställningar,
Museer,
Evenemang,
Ledningar,
Verkstäder,
Se & upplev,
Smaka & känn

Hotelli- ja ravintolamuseo: Makujen ja muistojen Helsinki-päivä

Platsen
Glasgården, Hotell- och restaurangmuseum (3. våningen)
Tid
12.6.2026
Biljetter
Fritt inträde

Tervetuloa juhlimaan helsinkiläistä ruokakulttuuria Hotelli- ja ravintolamuseoon! Museoon on koko päivän vapaa pääsy!

Helsinki-päivänä pääset tutkimusmatkalle makujen maailmaan ja aikamatkalle kaupungin ravintolahistoriaan. Ohjelmassa on elämyksellisiä opastuksia, aistityöpajoja ja mielenkiintoisia näyttelyitä kaikenikäisille.

Ohjelma:

Klo 12.00 & 17.00 | Opastus Kuohuvat kymmenet -näyttelyyn
Sukella 1960- ja 70-lukujen ravintolatunnelmaan! Oppaana toimii näyttelyn käsikirjoittaja Tiina Kiiskinen. Kesto: 30 min. Max. 20 henkilöä (ei ennakkoilmoittautumista).

Klo 15.00 | Triplasti kivaa kaikille, opastus Kaapeliuseoihin
Tunnin mittainen vauhdikas johdatus kaikkiin Kaapelimuseoihin. Saat maistiaiset Hotelli- ja ravintolamuseon, Teatterimuseon sekä Suomen valokuvataiteen museon sisällöistä. Max. 20 henkilöä (ei ennakkoilmoittautumista).

Klo 16.00–18.00 | Non-stop-työpaja: Tutkimusmatka makujen maailmaan
Testaa aistisi leikkimielisessä makukoulussa! Tutustutaan makeaan, happamaan, suolaiseen, karvaaseen ja umamiin museolehtori Aino Malmisen johdolla. Sopii kaikenikäisille – luvassa yllätyksiä kokeneillekin maistelijoille. Paikka: Makuasioita-näyttelyn Luontotila. Huom: Allergioita ei pystytä huomioimaan pajan aikana.

Näyttelyt avoinna koko päivän:

Kuohuvat kymmenet – Nostalgisia ravintolavalokuvia vuosikymmenten takaa.
Makuasioita – Ruoka- ja juomakulttuurin näkökulmia.
Spartak Khachanov: The Impersonal – Pysäyttävä nykytaidenäyttely.
Vinkki: Muista vierailla myös naapureissamme! Sekä Teatterimuseo että Suomen valokuvataiteen museo tarjoavat elämyksellistä Helsinki-päivän ohjelmaa samalla ovenavauksella.

Foto: Maisa Vihonen

hotellijaravintolamuseo.fi/tapahtumat/makujen-ja-muistojen-helsinki-paiva-12-6

Öppet

fr 12.6.2026 kl 11:00 - 19:00

Organisatör

Hotelli- ja ravintolamuseo